Zakup auta w komisie – podstawowe informacje

Zakup auta w komisie
Zakup auta w komisie

Rynek samochodów osobowych oraz dostawczych w naszym kraju jest bardzo szeroki. Na bilboardach oraz ekranach telewizyjnych często widzimy reklamy coraz to nowych aut. Oczywiście nie każdy ma możliwość zakupu nowego modelu prosto z salonu samochodowego. Dlatego bardzo często szukamy zadbanych, sprawnych aut z drugiej ręki, które mogą nam służyć jeszcze przez długi czas. Możliwości jest oczywiście wiele, ale najpopularniejszymi kanałami poszukiwania samochodu używanego są: portale internetowe, przez które umawiamy się z prywatnymi sprzedawcami oraz komisy samochodowe.

 

Uczciwość w komisach

 

Jaka forma zakupu używanego auta wydaje się lepsza? Lata temu ugruntowała się opinia, że lepiej jest poszukać dobrego sprzedawcy indywidualnego niż sprawdzać oferty komisów nastawionych tylko na zysk. Nie jest to jednak prawda. Oczywiście komis komisowi nie równy i możemy natknąć się na mniej rzetelne firmy, ale to samo można powiedzieć również o osobach prywatnych. Tymczasem firmy zajmujące się sprzedażą aut używanych dają nam nie tylko duży wybór różnorodnych modeli, ale również często dostęp do szczegółowych informacji na temat jego historii eksploatacyjnej oraz parametrów technicznych. Zdecydowanie najlepiej jest korzystać z oferty salonu firmowego aut marki, którą jesteśmy zainteresowani. Zyskujemy wtedy dodatkową pewność  odnośnie stanu auta, bowiem są one sprawdzane w firmowym serwisie ASO.

 

Szczegóły umowy

 

Bardzo ważne w rozpoznaniu profesjonalnego i godnego zaufania komisu samochodowego jest kwestia umowy oraz wglądu w dokumentację. Przede wszystkim powinniśmy otrzymać szczegółowy wgląd we wszelkie dostępne dokumety dotyczące pojazdu oraz na życzenie otrzymać fakturę. Sama umowa powinna zostać w całości wypełniona przez nas oraz sprzedającego na miejscu. W ten sposób unikniemy ryzyka zakupu samochodu pochodzącego z nielegalnego źródła. I tutaj ponownie, autoryzowane salony samochodowe zajmujące się również sprzedażą aut używanych dają nam pewność dopełnienia wszelkich formalności.

czytaj dalej