Przegląd auta – podstawowe informacje

Przegląd auta
Przegląd auta

Większości z kierowców przegląd auta kojarzy się z obowiązkiem wykonywanym co roku. Oczywiście jest to prawda, Prawo o Ruchu Drogowym narzuca tego typu kontrolę, a jej pozytywny wynik jest podstawą dopuszczenia pojazdu do ruchu. Warto również pamiętać, że obowiązkowe badanie techniczne dla nowych aut wykonywane jest po trzech latach użytkowania, a następnie po dwóch. Dopiero pięcioletnie samochody odwiedzają Stacje Kontroli Pojazdów regularnie.

 

Wyjątkowym wypadkiem zmuszającym nas do wykonania obowiązkowego przeglądu jest nakaz wynikający z kontroli policyjnej. W takim wypadku do momentu przeprowadzenia badania kierowcy zatrzymywane jest prawo jazdy.

 

Nie tylko obowiązek 

 

Część kierowców uznaje, że obowiązkowy przegląd auta w zupełności wystarcza do jego prawidłowej, bezpiecznej ekeploatacji. Tymczasem rozsądne osoby powinny odwiedzać serwisy samochodowe również z własnej woli. Przyjęte jest, że po przejechaniu około piętnastu tysięcy kilometrów należy sprawdzić auto pod kątem bezpieczeństwa jazdy oraz komfortu użytkowania. Średnio taki dystans przeciętny polacy pokonują w ciągu roku, natomiast są osoby, które nawet kilkukrotnie przekraczają to wyliczenie. Wykonując przegląd auta upewnimy się, że nie pojawiły się wycieki, wszystkie układy działają poprawnie i możemy ze spokojem poruszać się po drodze. Wiedza to jest cenna szczególnie, gdy wybieramy się w dłuższą trasę lub na urlop. Jest to rozsądne uzupełnienie obowiązkowego przeglądu.

 

Przeglądy gwarancyjne

 

Konieczność przeprowadzenia przeglądu auta jest również często wymogiem gwarancji oferowanej przez producenta. Dzieje się tak szczególnie w wypadku popularnych obecnie, długoterminowych gwarancji pięcio czy siedmioletnich. Zalecanymi stacjami są w tym wypadku Autoryzowane Stacje Obługi dedykowane dla danej marki, a ich częstotliwość jest odgórnie ustalona, najczęściej poprzez limit przejechanych kilometrów. W zamian jednak zyskujemy gwarancję długoletniej jazdy bez obaw o stan techniczny pojazdu oraz koszt napraw ewentualnych usterek. To z pewnością wiedza warta poświęcenia swojego czasu oraz poniesienia pewnych kosztów.

czytaj dalej