Najczęstsze awarie w samochodach

Serwis samochodowy
Serwis samochodowy

Współczesne auta  wykonywane są z materiałów i podzespołów najwyższej jakości. Producenci robią wszystko, aby użytkowanie samochodu było jak najbardziej komfortowe i wolne od konieczności przeprowadzania napraw. Jedak przy tak skomplikowanych konstrukacjach nie da się uniknąć okazjonalnych awarii, zarówno w modelachużywanych, jak i tych prosto z salonów samochodowych. Poniżej przyjrzymy się najczęściej zdarzającym się usterkom.

 

Opony i układ hamulcowy

 

Zacznijmy od najczęściej występującego na drodze problemu, mianowicie przebitej opony. Na szczęście z tego typu awarią bardzo łatwo sobie poradzimy jeśli nasze auto jest odpowiednio wyposażone. Zawsze warto wozić ze sobą klucz do kół oraz podnośnik, które pozwolą nam zmienić koło szybko i bez wysiłku. Samo koło zapasowe to sprawa dla wielu oczywista, ale należy pamiętać, aby regularnie kontrolować jego ciśnienie.

 

O wiele poważniejszą awarią, stwarzającą niebezpieczeństwo dla nas i innych uczesnitków ruchu drogowego, są usterki związane z układem hamulcowym pojazdu. Może to być wyciek płynu hamulcowego lub jego zagotowanie czy też wypadnięcie klocków hamulcowych z zacisków. Tego typu awariom nie możemy zapobiec, ale możemy im zapobiegać. Regularnie sprawdzajmy poziom płyny hamulcowego oraz zużycie klocków, starajmy się też w miarę możliwości unikać ostrego hamowania oraz „jazdy na hamulcu”. W celu odciążenia układu możemy starać się hamować silnikiem. Pamiętajmy że utrata zdolności hamowania to śmiertelne iebezpieczeństwo.

 

Silnik oraz elektryka

 

Ilość układów elektrycznych i elektronicznych w samochodach jest ogromna, trudno więc się dziwić, że relatywnie często ulegają one awariom. Różnego rodzaju spięcia czy przeciążenia w większości wypadków mają związek z działaniem akumulatora. Dlatego jeśli chcemy zminimalizować szansę ich wystąpienia należy dbać o akumulator, nie pozwalać na jego rozładowanie, a co mniej więcej pięć lat bezwzględnie wymienić.

 

Jeśli chodzi o serce pojazdu, czyli silnik, przyczyn awarii jest bardzo wiele. Często zdarza się zerwanie paska rozrządu lub awaria turbiny. W tej sytuacji pomaga stała kontrola pracy silnika oraz poziom oleju silnikowego. Jednak tak naprawdę pewni możemy się czuć regularnie przeprowadzając przeglądy w serwisie samochodowym.

czytaj dalej