Leasing aut – podstawowe informacje

Leasing aut
Leasing aut

Funkcjonowanie przedsiębiorstwa lub nawet niewielkiej, rodzinnej firmy bez samochodu jest praktycznie nie możliwe. Niezależnie od branży, środek transportu lub cała flota aut to podstawa rozwoju i prawidłowego funkcjonowania firmy. Nie dziwi zatem ogromna popularność leasingu, czyli skierowanej do przedsiębiorców formy finansowania zakupu aut. Według badań korzysta z niej już ponad sześćdziesiąt procent krajowych firm, a tego typu usługę zapewnia wiele salonów samochodowych.

 

Forma leasingu

 

Technicznie rzecz biorąc leasing to wypożyczenie samochodu na określony czas w zamian za opłacanie ustalonych w umowie rat. Rozróżniamy dwie podstawowe odmiany, mianowicie leasing operacyjny oraz finansowy. W pierwszym wypadku pojazd pozostaje częścią majątku firmy leasingowej, a klient użytkuje je w sposób działający na zasadzie dzierżawy. W formie finansowej samochód pozostaje własnością przedsiębiorcy, jest ona bardzo zbliżona do zakupu ratalnego. Dodatkowo w tej formie w większości wypadków konieczne jest wpłącenie kwoty początkowej.W obu tych formach finansowanie można zakupić zarówno auta osobowe, dostawcze, jak i ciężarowe.

 

Zalety leasingu

 

Podstawową zaletą leasingu jest fakt, że nie wymaga ono przeprowadzania dużych inwestycji. Raty są traktowane jako koszt prowadzenia działalności gospodarczej, a samo finansowanie nie jest brane pod uwagę przy obliczaniu zdolności kredytowej firmy. Zatem po pierwsze nie odcinamy sobie drogi do innych form kredytowych, a raty są odliczane od podatku. Natomiast w momencie zakończenia umowy przedsiębiorca ma możliwość wymiany samochodu lub wykupienia użytkowanego auta na bardzo preferencyjnych warunkach. Koszt samochodu mieści się wtedy w przedziale od jednego do trzydziestu procent jego pierwotnej wartości. W ten sposób nawet niewielkie firmy są w stanie zdobyć ilość aut niezbędną do prowadzenia działalności i rozwoju. Jedynym warunkiem jest terminowe płacenie rat, w tej kwestii umowy są niezwykle restrykcyjne i przewidują surowe kary za zaleganie z opłatami.

czytaj dalej