Ford Mustang siła i charakter

Ford Mustang to legenda motoryzacji. Historia tego modelu trwa już ponad pół wieku, a nadal ma liczne rzesze fanów. Co jest sekretem jego sukcesu? Niepowtarzalny, charakterystyczny wygląd i moc, która powoduje, że jazda nim to czysta przyjemność. Amerykanie nazywają tego typu auta „muscle cars”, czyli to po prostu mięśniaki wśród samochodów.

Już sama jego nazwa kojarzy się z niczym nieskrępowaną wolnością i mocą oraz oczywiście z USA, gdzie te dzikie konie żyły. Mustang jest nadal najbardziej pożądanym modelem marki Ford w całej jej długiej już historii. Przez lata bił rekordy sprzedaży, niektóre jego wersje miały zabójcze wręcz osiągi a nawet wystąpił w najsłynniejszym pościgu samochodowym w dziejach kina – w filmie „Bullitt” z 1968 roku.

Historia tego modelu zaczęła się w 1964 roku i była amerykańską odpowiedzią na produkowane w Europie sportowe samochody GT. Postawiono na sportowy charakter auta, bo akurat takie było zapotrzebowanie. Młodzi ludzie chcieli mieć własne auto o dużej mocy i niepowtarzalnym, zadziornym wyglądzie. Już pierwszego dnia prezentacji Mustanga na targach motoryzacyjnych w Nowym Jorku złożona na niego 20 tysięcy zamówień! Ford szacował, że sprzeda około 100 tysięcy Mustangów rocznie, ale rzeczywistość była zupełnie inna – rocznie sprzedawano około 417 tysięcy tych samochodów.

Podstawowa wersja auta ważyła 1667 kg i była wyposażona w 2,8 litrowy silnik V6 o mocy 105 KM. Pierwszy Mustang miał aż 11 odmian silnikowych. Najsilniejsza była wersja Shelby GT500 obdarzona 355 konnym silnikiem!
Przez lata model ten znacznie się zmieniał, aż w 2005 roku powrócił do swych korzeni i znowu stał się muscle carem z krwi i kości. Dzisiaj jego jedyna w swoim rodzaju sylwetka nadal przyciąga uwagę, a wielu młodych ludzi pragnie mieć na własność ten kultowy już model. W odpowiedzi na ekologiczne trendy nowy Mustang został wyposażony w 5 litrowy silnik V8 z systemem podwójnego wtrysku paliwa pod wysokim ciśnieniem, dzięki czemu zyskał na wydajności, a także ograniczony został znacznie jego poziom emisji.

Jeśli kochasz sportowe samochody, Mustang może być stworzony dla Ciebie!

czytaj dalej