Kontrola opon w aucie

Kontrola opon w aucie
Kontrola opon w aucie

Wiele osób myśląc o podstawowej kontroli stanu auta, nawet tej wykonywanej samodzielnie, bierze pod uwagę przede wszystkim stan płynów. Są one bez wątpienia bardzo ważne, ale nie możemy zapominać o jeszcze jednym elemencie odpowiedzialnym nie tylko za komfort, ale przede wszystkim bezpieczeństwo jazdy. Mowa tu oczywiście o stanie opon naszego auta.

Przede wszystkim ASO

Zacznijmy od tego, że kontrolę stanu ogumienia najlepiej jest przeprowadzić w Autoryzowanych Stacjach Obsługi przeznaczonych dla odpowiedniej marki auta. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że opony zostaną sprawdzone przy wykorzystaniu najnowocześniejszych urządzeń diagnostycznych oraz z zachowaniem surwych norm bezpieczeństwa. Czasem ubytki bieżnika mogą być trudne do zauważenia, zwłaszcza przez mniej doświadczone osoby. Tymczasem nawet niewielkie defekty wpływają na zachowanie na drodze całego auta i mogą prowadzić do trudności w prowadzeniu oraz generować niebezpieczne sytuacje na drodze. Co więcej, stan opon pozwala wykryć inne problemy. Dla przykładu całkowity brak bieżnika wskazuje na konieczność ustawienia zbieżności kół lub problemy z amortyzatorami.

Niebezpieczeństwo na drodze

Zły stan ogumienia ma wpływ między innymi na tak ważne elementy jazdy, jak wydłużenia drogi hamowania czy osłabioną sterowność pojazdu. Manewry mogą być utrudnione i nie tak intuicyjne jak w wypadku dobrej jakości opon. Zwłaszcza w wypadku deszczowej pogody jest to niezbpieczne ze względu na ślizganie się po drodze. Zjawisko to określa się mianem aquaplaningu. Nie każdy wie również, że stan ogumienia ma realny wpływ na poziom spalanego paliwa. Ponad to grubość bieżnika jest jasno określona przepisami.W momencie, w którym staniemy się obiektem kontroli stanu naszego pojazdu, a normy nie są zachowane, popełniamy wykroczenie drogowe. Dlatego należy regularnie wykonywać badanie stanu opon i w żadnym wypadku nie czekać, aż pojawią się objawy ich zużycia. Ryzykujemy nie tylko mandat, ale również swoje zdrowie i życie.

czytaj dalej